Keď sa dostanete do dlhovej pasce

Do dlhovej pasce sa môžete dostať jediným výpadkom príjmu alebo jedinou nezaplatenou splátkou. Svoje finančné problémy by ste ale nemali riešiť ďalšou pôžičkou, keďže svoje dlhy akurát prehĺbite. Čo teda robiť v situácii, keď vám záväzky prerastajú cez hlavu a nezvládate je splácať? Poradíme vám, ako sa dostať z dlhovej pasce.

Zanalyzujte svoju situáciu

Zamyslite sa nad tým, čo vás do dlhovej pasce dostalo a skúste nájsť riešenie. Spočítajte všetky vaše príjmy a spíšte výdavky. Ideálny stav nastáva, ak sú príjmy vyššie ako výdavky. V opačnom prípade preskúmajte možnosti, aké výdavky by ste mohli obmedziť alebo úplne vypustiť. Ak ste výdavky znížili, ale rovnako vám nezostáva na splátky pôžičiek dostatok peňazí, navýšte svoj príjem brigádou alebo predajom majetku.

Požiadajte o pomoc

Nie je žiadna hanba, keď požiadate o pomoc odborníka z odboru financií či bankovníctva. Pohovoríte si s ním o svojich finančných problémoch a nájdete spolu najvhodnejšie východisko. Navrhne vám napríklad zlúčenie viacerých pôžičiek do jedného úveru, jednanie s veriteľmi o splátkovom kalendári alebo vyhlásenie osobného bankrotu.

Osobný bankrot nie je žiadna hanba

Cestou z vašej zadlženosti môže byť oddĺženie. Podmienkou je, aby ste mali záväzky aspoň u dvoch veriteľov, a počas piatich rokov ste boli schopní splatiť tretinu dlhov zo svojich príjmov. Počas tohto päťročného obdobia si budete musieť vystačiť so životným minimom a všetky príjmy a dary nad toto minimum budete musieť odovzdať na úhradu dlhov.

Konsolidácia ako rýchle východisko

Konsolidovať úvery môžete v tom prípade, že máte pozitívnu úverovú históriu a v minulosti ste sa nezpožďovali so splátkami. Banky ponúkajú objem ku konsolidovaniu až do výšky 20 tisíc eur a dohromady zlúči všetky vaše účelové a neúčelové úvery, kontokorent a kreditné karty. Po zlúčení pôžičiek budete platiť len jednu splátku, ktorá môže byť aj o polovicu nižšia ako súčet pôvodných splátok.

Sialini
(c) 2024 SIALINI, spol. s.r.o., Komenského 32, 747 21, Kravaře, ČR. Všechna práva vyhrazena. Akčné-Pôžičky.sk
Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Nie sme poskytovateľom pôžičiek